Aselsan Elektronik Sanayi - ASELS -

Aselsan Elektronik Sanayi Anonim Şirketi'ne ait hisse olan ASELS hissenin detayları ve firma hakkında detaylı bilgilerin bulunduğu detaylı içeriğimiz

Eylül 26, 2022 - 17:52
Eylül 26, 2022 - 18:15
 0
Aselsan Elektronik Sanayi - ASELS -

ASELSAN, bir diğer adıyla Askeri Elektronik Sanayi isimli anonim şirket 1975 yılında Ankara merkezli olarak Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tarafından kurulmuştur. Şirketin kurulduğu günkü hedefleri ve amaçları arasında sadece askeri haberleşme problemlerinin giderilmesi ve haberleşme ihtiyaçlarının giderilmesi olsa da günümüzde ilgili firma oldukça yüksek teknolojilere sahip birçok ekipman ve ürünü başarılı bir şekilde üretmektedir. ASELSAN kurulduğu günden itibaren sürekli olarak büyümüş, farklı projelerle kendi başarısını kanıtlamış ve günümüzde Ankara genelinde dört ayrı tesis ile üretim yapıp, faaliyetlerini yürüten dev bir kuruluş haline gelmiştir.

Firma tarafından insansız sistemler, kara silah sistemleri hava ve deniz silah sistemleri, hava savunma ve füze sistemleri,haberleşme ve bilgi teknolojilerine ait ekipmanlar ve ürünler, radar sistemleri, komuta kontrol sistem ve teknolojileri, ulaştırma sistemleri, otomasyon sistemleri ve ekipmanları gibi birçok farklı sektörde ihtiyaç duyulan ana unsurların tasarlanması, AR-GE çalışmalarının yapılması, planlanması ve üretilmesi süreçlerini mevcutta barındırmış olduğu kaliteli ve alanında uzman mühendisleri tarafından yapmaktadır. Firma bünyesinde yaklaşık olarak 10.000 adet kalifiye ve uzman personel ürünlerin başarılı şekilde üretilmesi ve pazara sunulması adına hizmet vermektedir.

Aselsan Elektronik Sanayi AR-GE İçin Ne Kadar Bütçe Ayırıyor?

ASELSAN firması, yıllık net cirosunun yaklaşık olarak %7'sini AR-GE çalışmalarına ayırmaktadır. Böylece firma tarafından üretilme aşamasında olan ürün sayısı da oldukça fazla artışla gün yüzüne çıkabilmektedir.

Aselsan Elektronik Sanayi Özelleştirildi Mi?

ASELSAN firması herhangi bir şekilde özelleştirme sürecine dahil edilmemiştir. Sadece şirketin belirli bir bölümü halka arz edilmiştir, bunun haricinde yapılan herhangi bir ortak alma ya da özelleştirme gibi bir işlem bulunmamaktadır.

Aselsan Elektronik Sanayi Borsa İstanbul'da Nasıl Bulunur?

ASELSAN isimli firmanın hisse bilgilerine " ASELS " kodu ile başarılı şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

Aselsan Elektronik Sanayi Faaliyet Alanı Nedir?

Yapmış olduğu hizmetlerden dolayı ülkemizde yer alan tüm kesimler tarafından takdir edilmekte olan, yaptığı kaliteli ürünler ile sadece ülkemizde değil yurtdışı pazarında da talep gören ve ürünlerini yıllardır üst seviye güvenlik yöntemleri ile bütünleştiren ASELSAN firması, başlıca faaliyet alanı olarak savunma elektroniği alanını bizlere göstermektedir. Firma tarafından birçok farklı yazılım, alet, malzeme ve ekipman başarılı bir şekilde üretimi yapılarak pazarda satışa sunulmaktadır. ASELSAN; elektrik ve elektronik kategorilerde mühendislik hizmetleri, danışmanlık hizmetleri, servis sağlama hizmetleri, eğitim hizmetleri, ticaret hizmetleri, taahhüt hizmetleri ve inşaat hizmetleri gibi birçok hizmeti de faaliyet alanları arasında bulundurmaktadır. Ayrıca ilgili şirket; bilişim sektörüne ait veri işleme, şifreleme, güvenlik, mekanik ve elektro-optik gibi çözümleri de başarılı bir şekilde sunmaktadır. ASELSAN, devlet kurumlarına ait bazı bölümlerin altında da başarılı bir şekilde hizmet vermektedir. Bunlar;

  •          Elektronik Harp ve İstihbarat Sistemleri Başkan Yardımcılığı,
  • Savunma Sistemleri Teknolojileri Başkan Yardımcılığı,
  •          Mikroelektronik,
  •          Rehberlik ve Elektro-Optik Bölümü Başkan Yardımcılığı
  •         Ulaşım, Güvenlik, Enerji ve Otomasyon Sistemleri Başkan Yardımcılığı

gibi bölümler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Aselsan Elektronik Sanayi Ortakları Kimlerdir?

Türkiye Cumhuriyeti Türk Silahlı Kuvvetleri'nin haberleşme gereksinimlerini yine Türkiye Cumhuriyeti'nin kaynaklarıyla gidermek amacıyla 1975 senesinde kurulan ASELSAN, TSKGV'ye bağlı üretim yapmakta ve hizmet vermekte olan bir anonim şirkettir. ASELSAN firmasının %25,80'lik bölümü Borsa İstanbul üzerinde işlem görürken kalan %74,20'lik bölümü ise TSKGV isimli vakfa ait olarak karşımıza çıkmaktadır.

Aselsan Elektronik Sanayi Halka Arz Tarihi Nedir?

ASELSAN Elektronik Sanayi Anonim Şirketi, 01/08/1990 tarihi itibariyle Borsa İstanbul'da işlem görmeye başlamış ve halka arz edilmiştir.

Aselsan Elektronik Sanayi Yurtdışında da Hizmet Veriyor Mu?

ASELSAN Elektronik Sanayi isimli anonim şirket, 1998 tarihinden itibaren Azerbaycan'da, 2020 tarihinden itibarense Ukrayna'da hizmet vermeye başlamıştır. İlgili firma Azerbaycan merkezli yaptığı üretimlerde el telsizi üretimi yapmaktadır. Bazı projelerinde Azerbaycan ile işbirliği yapmayı da gerçekleştiren ASELSAN'ın yurtdışında kurduğu ilk merkez de yine burada yer alan merkez olarak bilinmektedir.