Bir Kişinin Banka Hesapları Nasıl Öğrenilebilir?

Bir kişinin banka hesapları nasıl öğrenilebilir sorusu önem taşımaktadır. Kendinize ait hesapları sorgulayabileceğiniz gibi, miras durumlarında vefat eden kişinin banka hesaplarını da sorgulayabilmektesiniz.

Ekim 8, 2022 - 05:55
 2
Bir Kişinin Banka Hesapları Nasıl Öğrenilebilir?
Bir Kişinin Banka Hesapları Nasıl Öğrenilebilir?

Bir Kişinin Banka Hesapları Nasıl Öğrenilebilir? 

Bir kişinin banka hesapları nasıl öğrenilebilir sorusu önem taşımaktadır. Kendinize ait hesapları sorgulayabileceğiniz gibi, miras durumlarında vefat eden kişinin banka hesaplarını da sorgulayabilmektesiniz. Var olan hesapların zaman aşımına uğramaması ve iade süreçlerinin yaşanmaması için banka hesaplarındaki kontrolleri tamamlayabilirsiniz.

Kapatılan Banka Hesabı Sorgulaması

Bir bankadaki hesabınız kapatıldıysa ancak savcılık- mahkeme gibi kararlarla incelemesi yapılabilmektedir. Bunun dışında açık hesaplarınızın sorgulaması için kanallar verilmektedir. Bazı durumlarda avukatlar banka yetkililerini tanıdıkları için ricada bulunarak da bu sorguyu yaptırabilmektedir. Neden bakılması gerektiği konusu da önem taşıyacaktır. Önem derecesi ne kadar yüksekse hızlı sonuç alma olasılığı da o kadar yüksek olacaktır.

E Devlet Banka Hesabı Sorgulama 

Kendi hesabınızı e devlet üzerinde inceleme yaparak sorgulayabilirsiniz. E devlet şifrenizle giriş yapmanızın ardından arama çubuğuna:

Mevduat Katılım Fonu Hesabı Bulunan Banka Sorgulama yazmanız gerekmektedir. Bunu yazınca karşınıza bankalardaki hesaplarınız çıkacaktır. TC kimlik numarası kendinize aitse kendinize ait banka hesaplarınız görünecektir.

TC vatandaşı gerçek kişiler e devlet banka hesabı sorgulama işlemlerini yaparak sonuç alabilmektedir. TC vatandaşı olmayan yabancı uyruklu kişiler için sorgulama alanı kendi ülkelerine ait bankacılık ve kurumsal sorgulama alanlarından olabilir. Diğer yandan banka içindeki yabancı para hesaplarınızın sorgulamasını e devlet üzerinden yapabilirsiniz.

Türk lirası hesabı

Katılma hesapları

Özel cari hesap

Vadeli-vadesiz mevduat hesapları 

Altın, gümüş gibi kıymetli maden hesapları

Tasarruf mevduatı sorgulamalarını sürdürebilirsiniz.

Başka Birinin Hesaplarını E Devletten Sorgulamak

Başka birinin hesaplarını e devletten sorgulamak kendi kimlik numaranızla mümkün değildir. Sorgulama yapacağınız kişinin TC kimlik numarası ve e devlet şifresini kullanarak sorgulama alanını kullanabilirsiniz.

Başkasının Banka Hesabını Öğrenme | TC Kimlik No İle Banka Hesabı Sorgulama

Bir kişi mirasçılık belgesi aldığında bankalardaki hesap sorgulama izni de verilmiş olmaktadır. Bu işlemi e devlet üzerinden yapmak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

Veraset ilamı alan kişi e devlet banka sistemine giriş yapar. Belgenin sisteme işlendiğinin bilinmesi önemli bir konudur. Genellikle belgenin alındığı gün sisteme de işlenmiş sayılmaktadır.

E devletten giriş ardından, Murise Ait Mevduat Katılım Fonu Hesabı Bulunan Banka Sorgulama yazılarak sonuçlara bakılır.

Mirasçılık belgesinin alındığı kurum veraset doğrulaması ardından bankalara verileri aktarmaktadır.

Mirasçı olan kişi banka mevduat ve katılım fonu hakkında bilgi edinmektedir. Sorgulanan belge hem mirasçılık belgesi hem de hesap bakiyesi gibi detaylar olacaktır. Mirasçılık belgesinin alınmış olduğu tarih koşullarına uygunluk aranmaktadır. 

Noterlik için 2 Haziran 2021

Sulh Hukuk Mahkemeleri için 16 Aralık 2016 tarihlerinden sonra veraset belgesinin alınması gerekmektedir.

TC Vatandaşı Olmayanlar Banka Hesaplarını Nasıl Öğrenir?

TC vatandaşı olmayanlar bir banka hesabı açamadıkları için sorgulama hakları da bulunmamaktadır. Ancak yabancı para birimleri ile banka hesapları üzerinden bir işlem yapabilmektedir. Yurt dışı banka hesapları açısından işlemler sürecektir.