Bitcoin(BTC) Nedir, Nasıl Alınır, Nasıl Gönderilir?

Bitcoin nedir? Sorusu günümüzde kullanımı yaygınlaşan kripto para türleriyle birlikte bu alana girmek isteyen kişilerin merak ettiği bir konudur. 2008 yılında icat edilen BTC temelde oldukça gelişmiş bir para birimi olarak geçer.

Ekim 8, 2022 - 04:26
Ekim 8, 2022 - 04:27
 0
Bitcoin(BTC) Nedir, Nasıl Alınır, Nasıl Gönderilir?
Bitcoin(BTC) Nedir, Nasıl Alınır, Nasıl Gönderilir?

Bitcoin(BTC) Nedir, Nasıl Alınır, Nasıl Gönderilir?

Bitcoin nedir? Sorusu günümüzde kullanımı yaygınlaşan kripto para türleriyle birlikte bu alana girmek isteyen kişilerin merak ettiği bir konudur. 2008 yılında icat edilen BTC temelde oldukça gelişmiş bir para birimi olarak geçer. 2021 yılında ise El Salvador tarafından resmi olarak para birimi kabul edilmiştir. Peki detaylı olarak Bitcoin nedir? Ve Bitcoin nasıl alınır ve gönderilir? İnceleyelim. 

Detaylarıyla Bitcoin nedir?

Satoshi Nakamoto adlı biri ya da bir grup kişi tarafından icat edilmiş bir kripto para olarak geçer. 2008 yılında icat edildiği bilinen bu kripto para türü 2009 yılında bir yazılım olarak kullanılmaya başlanmıştır. Peki para birimi olarak geçen Bitcoin herhangi bir bankaya bağlı mı? Sorusuna, Bitcoin’in herhangi bir bankaya ya da yönetici bir kişiye bağlı olmadığı cevabını verebiliriz. Bir diğer deyişle dijital para birimi olan Bitoin’i, Bitcoin ağını kullanarak kullanıcılar arasında gönderebilirsiniz.

Başka bir aracı kullanmaya gerek duymadan yalnızca kullanıcıdan kullanıcıya gönderilebilen bir kriptoparadır. Ayrıca Bitcoin, günümüzde pek çok türü olan kriptoparaların ilki olma özelliğine de sahiptir. Bitcoin işlemlerinin güvenilirliği için halka açık bir defter tüm kullanıcıların Bitcoin işlemlerini otomatik olarak kayıt altında tutar. Bu sayede dünya üzerinde tüm Bitcoin kullanıcılarının hesap işlemleri 10 dakika arayla kalıcı olarak kaydedilir. Bitcoin hesap defterinin adı “blok” olarak geçer. 

Bitcoin’i Nasıl Satın Alabilirim?

Öncelikle Bitcoin satın almak isteyen her kullanıcının ICRYPEX adı verilen para borsası üzerinden yeni bir üyelik oluşturmaları gerekir. Açmış olduğunuz bu hesap sayesinde Bitcoin satın alım işlemlerinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. Bitcoin satın almak için gerekenlerin ilk adımı olan üyelik oluşturma işleminin ardından hesabınızın kimlik onayından geçmesi gerekir. Bu kimlik onayı için profilinize giriş yapıp kimliğinizin ön ve arka yüzünü net olacak şekilde sisteme yüklemelisiniz. Kimlik onayından geçtikten sonra hesabınız onaylanmış olacak ve bu sistem üzerinden Bitcoin alım ve yatırım işlemlerine gönül rahatlığıyla başlayabilirsiniz. 

Bitcoin Para Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Eğer ilk kez hesap oluşturuyor ve Bitcoin yatırımı yapıyorsanız ilk yatırım yapma işlemi için anlaşmalı banka hesaplarını kullanabilirsiniz. Bitcoin yatırımı için anlaşmalı bankalar; Ziraat Bankası, VakıfBank ve Akbank bankalarıdır. Bu bankalardan istediğiniz herhangi birini seçerek para yatırma talebi oluşturabilirsiniz. Para yatırma talep işlemleri sayfanızda karşınıza çıkan IBAN numarasına istediğiniz tutarı girerek kendi banka hesabınızdan yatırım yapabilirsiniz. 

Bitcoin Alımı

Yeni üyelik oluşturduktan ve ilk yatırımınızı kendi hesabınızdan yaptıktan sonra yapmanız gereken emir girmektir. Bunu anlık piyasa fiyatından ya da kendi isteğinize göre belirlediğiniz bir fiyattan yapabilirsiniz. Kendi isteğinize göre belirlediğiniz fiyattan alım yapmak istiyorsanız limit bölümüne geçerek istediğiniz tutarı girip yapabilirsiniz. Anlık piyasa fiyatından yapmak istiyorsanız market bölümüne geçmeniz yeterli olacaktır. Bitcoin nedir? Sorusunun cevabı bu şekildedir. Alımı ve yatırım yapması oldukça kolaydır. 

Bitcoin’i Nasıl Gönderebilirim?

Bitcoin’in en büyük faydalarından birisi dünyanın bir ucundan diğer ucuna gönül rahatlığıyla birkaç tık ile para göndermenizdir. Bitcoin gönderme işlemi adım adım şu şekildedir:

Binance hesap cüzdanınıza giriş yapın 

Göndermek istediğiniz kriptopara seçeneğini yani Bitcoin’i seçin

Karşınıza gelecek olan ekranda çekme butonuna tıklamalısınız. Yatırma butonuna tıklarsanız Binance hesabınıza transfer yaparsınız. Çekme butonuna tıklarsanız diğer bir cüzdana para transferi yaparsınız. 

Adres bölümüne dikkatli bir şekilde gönderim yapacağınız cüzdanın adresini girmelisiniz. 

Ağ seçiminde Bitcoin ağını seçmeli ve göndereceğiniz miktarı girmelisiniz. Onay işleminden sonra para transferini yapmış oldunuz. 

Bitcoin gönderim ve alım işlemlerinden ve Bitcoin nedir? Sorusundan bahsettik.