En Yüksek Altın Nerede Bozdurulur?

En yüksek altın nerede bozdurulur? Yeni evlendiyseniz, altın birikimlerinizi kâr elde etmek amacıyla nakde veya başka bir varlığa dönüştürmek istiyorsanız veya başka bir nedenden dolayı altınlarınızı bozdurmanız gerekiyorsa en yüksek altın nerede bozdurulur?

Ekim 8, 2022 - 05:40
 0
En Yüksek Altın Nerede Bozdurulur?
En Yüksek Altın Nerede Bozdurulur?

En Yüksek Altın Nerede Bozdurulur?

En yüksek altın nerede bozdurulur? Yeni evlendiyseniz, altın birikimlerinizi kâr elde etmek amacıyla nakde veya başka bir varlığa dönüştürmek istiyorsanız veya başka bir nedenden dolayı altınlarınızı bozdurmanız gerekiyorsa en yüksek altın nerede bozdurulur? Cevabını yazımızda bulmanız mümkün.

Son zamanlarda altın bozduran kişilerin en çok şikâyet ettiği noktalardan birisi şüphesiz altın bozdururken alınan komisyon ve vergi oranlarının yüksekliğidir. Peki altın bozdururken neye dikkat edilmeli? Altın bozdururken dikkat edilecek en önemli nokta altını alım fiyatının üzerinde satmaktır. Bunun için ise altını aldığınız fiyatı unutmamalı ve altın satış fiyatlarını takip etmeniz gerekmektedir. 

Satış fiyatı yüksekken altınlarınızı bozdurmak size ciddi bir kâr sağlayacaktır. Öte yandan altın bozdurmak için en kısa yol bir kuyumcuya gitmek gibi düşünülebilir. Fakat bu altın miktarınız az ise tercih edilebilir. Toplu altın bozdurmalarında kuyumcu altınlarınızı piyasaya göre daha düşük meblağlarda bozabilir. Bunun başlıca nedeni ise altının alım-satım fiyatının kâr amacıyla her kuyumcuda değişiklik göstermesi ve nakit para azlığıdır. 

Yatırım için altın alma yoluna başvurdunuz. Doğal olarak yatırımınızı katlamak amacıyla sürekli ekleme yapmanız gerekecektir. Yeri geldiğinde mevcut altınlarınızı bozdurarak fiyatı daha yüksek ve satarken daha fazla kâr elde edebileceğiniz altınlar almanız gerekir. Bu noktada ise yatırım için hangi altın daha kârlı? Sorusu aklınıza gelecektir. Gram altın, 24 ayar altın ve külçe altınların üzerinden işçilik parası alınmaz ve saf olarak satılırlar. Bu yüzden yatırım için en kârlı altın çeşitleridir. Öte yandan altınları satarken daha düşük komisyonlu, işçilik ücreti ve vergi oranı az bir yerde altın satmanız şüphesiz kârınızı ikiye katlar.

Peki en yüksek altın nerede bozdurulur? Bu yerleri sizin için listeledik.

1. Döviz Büroları

Döviz bürolarında kârlı altın bozdurmanın en önemli şartı, altınlarınızı bozdurmadan önce mutlaka birkaç döviz bürosu gezerek fiyat edinmektir. Öte yandan döviz büroları dünya genelinde belirlenen kur oranlarına göre altın bozarlar. Böylece altınlarınızı piyasa fiyatının üzerinde bozdurarak kâr oranınızı yükseltebilirsiniz.

2. İnternet Bankacılığı

İnternet bankacılığı aracılığı ile yapılan altın bozdurma işlemi sizin için oldukça avantajlı olabilir. Çünkü banka şubelerinde yapacağınız altın bozdurma işleminde alınan komisyon internet bankacılığı üzerinden alınmamaktadır. Fakat bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için mutlaka ilgili bankada bir altın hesabınızın olması ve birikimlerinizi bu hesap üzerinde yapmanız gerekmektedir.

3. Bankalar

Bankalar altın bozar mı? Evet bankalar altın bozar. Hatta bozdurma işleminde avantajlı pek çok fırsat sunabilirler. Kısa bir araştırmadan sonra altınlarınızı devlet bankası veya özel banka fark etmeksizin şubelere giderek bizzat bozdurabilirsiniz. Fakat öncesinde hangi bankanın daha az komisyon aldığını araştırmanızda fayda vardır. En az komisyonu alan bankayı tercih ederek kâr oranınızı yükseltebilirsiniz. 

4. Global Altın Çevirim Siteleri / Altın Yatırım Siteleri

İnternet üzerinden hizmet veren, komisyon ve hizmet ücreti talep etmeyen bu siteler üzerinden altınlarınızı bozdurmak ciddi bir kâr sağlayabilir. Bu sitelerde altınlarınızı sadece Türk lirasına değil dolar ve euro gibi para birimlerine de çevirerek çok daha kârlı bir alışveriş imkânı sağlayabilirsiniz. Hizmet alabilmek için ise altınlarınızı internet bankacılığına taşımanız yeterlidir. Fakat işlem yapacağınız siteyi önceden mutlaka araştırmalı ve güvenli bir site olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde kâr elde etmek isterken büyük zararlara uğrayabilirsiniz.

Yazımızdan hareketle altının en risksiz yatırım araçlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü fiyatı düşse de yükselse de kâr oranınız hiçbir zaman sıfıra inmemektedir. Fakat altın yatırımının ana amacı kâr kazanmak olduğundan en yüksek altın nerede bozdurulur? Size bu konuda alternatifleri sunduk. Seçim sizin.