Kara Listeden Ne Zaman Çıkılır?

Kara listeden ne zaman çıkılır konusu bankalara borcu olan herkesi yakından ilgilendirmektedir. Bir kredi kartı borcunuzu veya kredi taksitinizi 90 gün ödemediğinizde yasal prosedür gereği hesabınız takibe alınacaktır.

Ekim 8, 2022 - 05:29
 0
Kara Listeden Ne Zaman Çıkılır?
Kara Listeden Ne Zaman Çıkılır?

Kara Listeden Ne Zaman Çıkılır? 

Kara listeden ne zaman çıkılır konusu bankalara borcu olan herkesi yakından ilgilendirmektedir. Bir kredi kartı borcunuzu veya kredi taksitinizi 90 gün ödemediğinizde yasal prosedür gereği hesabınız takibe alınacaktır. Kredili mevdua hesabında da aynı durum geçerlidir. Yasal takip süreci başlar ve dosya avukata gönderilir. Banka avukata gönderdiği dosya için ödemelerin geri alınmasını talep etmektedir.

Alacakları Tahsil Etmeye Yönelik Hamleler

Bankalar borçlarını almak için avukata gönderdikleri müşteri dosyalarında kara liste öncesi bir değerlendirme ve bilgilendirme aşaması vardır. Kara listeye girilmemesi için müşterilerin ödemeleri için son işlemler hakkında bilgi verilir. Ancak kara listeye girmiş olan kişilerin bundan çıkması ve yeniden banka kredisi çekmesi bazı aşamaları gerektirmektedir. 

Sicili Bozuk Olana Kredi & 5 Seneden Önce Kara Listeden Çıkmak 

Bankaya borcu avukatlık olan bir kişi kara listeden çıkmak için genellikle 5 seneyi beklemesi gerekmektedir. Ancak bazı durumlarda ekstra bir durum da görülebilir.

6 ay içinde kredi notunuzu 1100’e çıkararak sistemin işleyişini değiştirebilmektesiniz. 

Dosya avukattayken üzerinizdeki taşınmazlara gayrimenkule bakacaktır. Buna benzer değerli eşyanız kontrol edilir ve üzerinizde bir şey yoksa maaş haczine gelinir. Haciz konulması ve kredi borcunuzun tahsilatına odaklanılır. Maaşınızın 4’te birini almak üzere iş yeri sahibiniz kesintiyi yapmak zorundadır.

Maaştan kesinti istemeyen bir kişi işten ayrılabilir veya başka çözüm bulabilir.

Hacizlik olan kişi eve gelen icra memurlarına eşyalarını yasal sayılara göre vermektedir. Örneğin ikişer tane eşya varsa alma hakkı bulunmaktadır.

İcra memuru çilingirle kapınızı açarak eşyalarınızı alma hakkına sahip değildir. Ana yaşam kaynağı malzemeler iki tane değilse alınamamaktadır.

Evi alma hakkı olan kurum, konut kredisi veren bankalardır. 

5 yıl sınırlaması gerçekte beklenmesi gerekmeyen bir durum olabilir. Çünkü bankalar borcunu ödemeyen müşterilerine yaptırım için bu süreyi söylemekte ve yeni kredi açısından engel koymaktadır. Borç ödenmemesine bağlı kara liste yaptırımları hakkı bulunmaktadır.

6 Ayda Kredi Notunu Yükseltmek

Kredi notunuzu 6 ayda yükseltmek için bazı adımları takip etmeniz gerekmektedir. Bankaların 5 sene sınırlamasına takılmadan işlem yapabilirsiniz. 0 kredi notunuzun 1100 civarına gelmesi banka kredisi çekmeniz için iyi bir kredi potansiyeli olabilmektedir.

Beş sene süresi raporlardan silinmemesi durumu vardır. Takip kaydı olarak bankalar raporlardan silinmediği için bunu 5 senelik engel olarak göstermektedir. Varlık yönetim şirketlerine satılan borçlar olduğu için prosedür ve uygulamada farklar görülebilmektedir. Ancak konunun daha odak noktası olan kısım kredi notunuzun yükseltilmesini sağlamaktır.

Maaş Bankası Öncelikli Olmalı

Kredi notunuzun yükselmesi için bir bankadan aldığınız kredi kartının düzenli olarak ödenmiş olması gerekir. Yeni bir kredi kartı almakta zorlanan kişilerin maaş müşterisi olduğu bankaları seçmesi avantaj sağlayabilir. Bankaların dijital şubelerini veya doğrudan şubelerini kullanarak kredi notunuzu yükseltme olanağı bulabilirsiniz. Kara listeden ne zaman çıkılır sorusunu yanıtlamak için kredi notunu düşüren durumlara girmemek gerekir.