Kripto Para Vergileri Nasıl Hesaplanır?

Kripto para vergilerinin nasıl hesaplanacağı, tüm kripto para meraklıları için çok önemli bir sorudur. Sonuçta, IRS ile herhangi bir sorundan kaçınmak istiyorsanız, bu tür vergileri yöneten kuralları anladığınızdan emin olmalısınız.

Eylül 26, 2022 - 14:44
 0
Kripto Para Vergileri Nasıl Hesaplanır?
Kripto Para Vergileri Nasıl Hesaplanır?

Kripto Para Vergileri Nasıl Hesaplanır?

Kripto para vergilerinin nasıl hesaplanacağı, tüm kripto para meraklıları için çok önemli bir sorudur. Sonuçta, IRS ile herhangi bir sorundan kaçınmak istiyorsanız, bu tür vergileri yöneten kuralları anladığınızdan emin olmalısınız. Temel olarak, sattığınız kripto para birimi için ödediğiniz fiyat ile satarken ödediğiniz fiyat arasındaki fark üzerinden vergi ödemeniz gerekecek.

Kriptodan Elde Edilen Sermaye Kazançları Vergilendirilir

Kripto para biriminden elde edilen sermaye kazançlarının nasıl vergilendirildiğini merak ediyorsanız, yalnız değilsiniz. IRS, sanal para birimlerini mülk olarak kabul eder, bu nedenle onları her satın aldığınızda veya sattığınızda, sermaye kazancı vergisine tabi olursunuz. Vergi borcunuzu hesaplamanın en iyi yolu, tüm işlemlerin ayrıntılı kayıtlarını tutmaktır.

Kriptonuzu başlangıçta ödediğinizden daha yüksek bir miktarda sattığınızda sermaye kazançları vergiye tabidir. Ancak diğer yöntemlerle sermaye kazancı elde edebilirsiniz. Alış fiyatı ile satış fiyatı arasındaki fark, varlığın maliyetinden fazla olduğu sürece vergiye tabidir.

Kripto para biriminden elde edilen sermaye kazançları, bunları sattığınızda, takas ettiğinizde veya elden çıkardığınızda vergiye tabidir. Başka bir deyişle, kripto para biriminizi satarak 500 dolar kazanırsanız, vergi borcunuz olur. Ancak, 500 $ kaybederseniz, muaf olursunuz. Bundan daha uzun süre onlara sahipseniz, kârınız için vergi ödemeniz gerekmez.

Gelir vergisi oranı ülkeye göre değişir, ancak genel olarak konuşursak, ABD gelir vergisi dilimleri %10 ile %37 arasında değişmektedir. Uzun vadeli sermaye kazancı vergisi daha avantajlıdır ve gelirinize bağlı olarak %0, %15 veya %20 olabilir. Büyük miktarda kripto paraya sahipseniz, vergi yasalarına uyduğunuzdan emin olmak için profesyonel bir kripto muhasebecisi kullanabilirsiniz.

Sanal para birimleri hala nispeten yeni olduğundan, Kongre ve IRS gelecekte bunların vergilendirilmesi konusundaki tutumlarını değiştirebilir. Bu arada, kendi kendini yöneten IRA'lara yatırım yapabilir ve vergi avantajlı fonlarla kripto para birimi satın alabilirsiniz. Bu IRA'lar, hem benzersiz varlıklara hem de standart yatırımlara yatırım yapmanızı sağlar.

Kriptodan elde edilen sermaye kazançları, onu sattığınız fiyat ile satın aldığınız fiyat arasındaki fark üzerinden vergilendirilir.

Kripto para birimlerine sahipseniz, satın aldığınız fiyat ile sattığınız fiyat arasındaki farktan elde ettiğiniz kazançları rapor etmelisiniz. IRS, bu varlıkları mülk olarak sınıflandırır, bu nedenle kripto para biriminizi sattığınız gün değerinden daha fazlasına satarsanız, aradaki fark için vergi ödersiniz.

Sermaye kazançları ve kayıplarına ek olarak, tüm sermaye işlemlerini vergi beyannamenizde bildirmeniz gerekir. Kripto para işlemlerinizi bildirmek için Form 8949'u kullanabilirsiniz. Kazançlarınızı ve kayıplarınızı özetlemek için Form 1040'ı da kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, raporlamayı sizin için yapması için bir muhasebeci tutabilirsiniz.

Kripto para biriminden elde edilen sermaye kazançları üzerindeki vergi oranı, normal gelir üzerindeki vergi oranı ile aynıdır. Uzun vadeli sermaye kazançları için vergi oranı %20, kısa vadeli sermaye kazançları için vergi oranı %37'dir. Bitcoin vergilerinizi hesaplamak için güvenilir bir vergi yazılımı kullanın ve herhangi bir sorunuz varsa bir vergi danışmanına danışın. Vergi kurallarını anladığınız sürece hata yapmaktan kaçınabilir ve mali durumunuzu kontrol altında tutabilirsiniz.

Sermaye kazançları üzerinden ödeyeceğiniz vergi miktarı, sattığınız kripto para birimini ne kadar süreyle tuttuğunuza bağlıdır. Genel olarak, kripto para biriminizi ne kadar uzun süre tutarsanız, sermaye kazancı vergi oranınız o kadar düşük olur. Ancak, bir yıldan fazla bir süredir elinde tutuyorsanız, kazancınızı vergi beyannamenizden düşebilirsiniz.

Kripto yatırımcıları borsada işlem yapmazken, yatırımlarından hala zararları var. Ancak, normal hisse senedi yatırımcılarından farklı olarak, kayıplarınızı telafi etmek için sıradan bir geliriniz yok. Ancak, normal gelirinizden her yıl kayıplarınızın 3.000$'ına kadar olan kısmı düşebilirsiniz. Ayrıca, herhangi bir zararı gelecek vergi yıllarına devredebilirsiniz.

Kripto para kazancınızı IRS'ye bildirmeniz gerekmese de, sermaye kazançlarınızı takip etmek iyi bir fikirdir. Genellikle, bunun için ödediğiniz fiyat ile sattığınız fiyat arasındaki fark üzerinden vergilendirilirsiniz. Kripto para birimi için vergi oranı, diğer yatırım türlerine kıyasla oldukça düşüktür, bu nedenle, kripto para birimi karlarınızı beyan edip etmeme konusunda emin değilseniz, vergi danışmanınıza güvenmelisiniz.