Ne Kadar Maaşla Ne Kadar Kredi Çekilir?

Ne kadar maaşla ne kadar kredi çekilir diyorsanız belgeli bir gelirinizin olması gerekmektedir. Ardından ikincil önemli olan hali hazırda bir kredi borcunuzun olmaması gerektiğidir.

Ekim 8, 2022 - 05:35
 0
Ne Kadar Maaşla Ne Kadar Kredi Çekilir?
Ne Kadar Maaşla Ne Kadar Kredi Çekilir?

Ne Kadar Maaşla Ne Kadar Kredi Çekilir? 

Ne kadar maaşla ne kadar kredi çekilir diyorsanız belgeli bir gelirinizin olması gerekmektedir. Ardından ikincil önemli olan hali hazırda bir kredi borcunuzun olmaması gerektiğidir. Çünkü bankalar kredi risk incelemesi yaparak kredi borcu olanları zorlayabilmektedir.

İhtiyaç Kredisi Ne Kadar Çekebilirim?

Bankaya ihtiyaç kredisi için başvuracaklara örnek hesaplama yapılırsa şu koşullara göre sonuç alınabilir:

6000 TL gelir gösterilirse, başka bir sorunlu borç yoksa aylık 3 bin TL civarı ödemeli 24 ay vadeli kredi çekilebilir. Çekilebilecek tahmini miktar 57 bin TL olacaktır.

20 bin TL geliriniz varsa ve belgeleyebiliyorsanız, aylık ödemeleriniz 10 bin TL civarı olacaktır. Tahmini kredi çekme miktarınız ise 106 bin TL civarıdır. 12 ay vade süresi ve toplam geri ödemelerde değişiklik olabilecektir.

Başka bir borcunuz varsa, kredi başvurusu miktarı ödenen kredi taksitlerine göre değişebilir. Örneğin 5 bin TL başka bir bankaya düzenli ödemeniz varsa, aylık geliriniz 20 bin TL ise çekebileceğiniz miktar 96 bin TL civarında olacaktır. Aylık ödemeleriniz 5 bin TL civarında olmaktadır.

Konut Kredisi Çekmek İçin Maaş Ne Kadar Olmalı?

Konut kredisi başvurularında hesaplamalar daha karmaşık hale gelebilecektir. Başvurularınızda bir örnek hesaplama yapılırsa:  Aylık geliriniz 15 bin TL ve eşinizin geliri de 10 bin TL ise belgelenebilir gelirlerle birlikte 792 bin civarında kredi çekebilirsiniz. Diğer bankalara borcunuzun olmaması durumunda ortalama bir sonuç olarak düşünülebilir. Bu miktarı 120 ay vadeli ve aylık 12 bin TL civarı taksit ödemeli şekilde yapabilirsiniz.

Konut kredisi çekerken konut değeri hesaplaması ve diğer gelir gider etkenleri de devreye girebilmektedir. Maaş bordrosunu yüksekten gösteren ve devamlı geliri olan kişilere fark kredisi çıkması kolaylaşabilmektedir. Diğer bankalarla ilişkisi iyi olan kişiler kredi çekmek için daha avantajlı olarak görülmektedir.

Emekliler İçin Ne Kadar Kredi Çekilebilir? 

Emekli kredisi çekmek isteyenlerde toplam maaşın yarısını geçmeyecek şekilde sonuç alınabilir. Emeklilik maaşlarında da yüksek maaş ve taban maaşlar değişken bir sonuç verebilmektedir. Kredi çekme şartları arasında maaş kesintisinin olmaması da önemli bir konudur. 

Emekli maaşından kesinti olan emekliler için kesintinin süresi ve diğer hesaplamalar banka tarafından değerlendirilmektedir. Gider olarak görülen kısımların yeni kredi çekmek için engel teşkil etmemesi önemli olacaktır.

Bankalardan kredi çekmek için yaş sınırına da önem vermek gerekmektedir. Emekli birey 80-85 yaş ve üzerindeyse geri ödemelerde sorun olasılıkları riskli olarak görülebilmektedir.  Çekilmek istenen vade süresi de önem kazanmaktadır. Az vadeli talepler daha çok avantajlı olarak görülebilir.

Kredi Çekmeyi Engelleyen Durumlar 

Bankadan kredi çekmenizi engelleyen en önemli etken risk olacaktır. Kredi risk oranı kontrolleri kredi notu ile hesaplanacaktır. Ne kadar maaşla ne kadar kredi çekilir sorusu genel hatlarıyla bu şekildedir, ancak bankalara doğrudan başvuru yapılması daha sağlıklı olacaktır.