Türk Telekomünikasyon A.Ş - TTKOM -

Türk Telekomünikasyon A.Ş hakkında şirket bilgileri, hisse bilgileri, yatırım yapmak isteyenlerin ihtiyacı olan tüm bilgilerin yer aldığı içeriğimiz

Eylül 30, 2022 - 12:16
Eylül 30, 2022 - 16:42
 0
Türk Telekomünikasyon A.Ş - TTKOM -

Türkiye Cumhuriyet tarafından kurulmuş olan bu şirketin kuruluş amacı; ülkemizdeki telekomünikasyon hizmetini sunmak ve hizmetin devamlılığını sağlamaktır. Kurulan şirket bünyesinde internet, sabit telefon, televizyon yayınları ve mobil çözümler de bulunmaktadır. Şirket, 30/06/1994 tarihinde bir takım devlet kurumlarından ayrılarak kurulmuştur. Bünyesinde vermiş olduğu hizmetlerle birlikte ülkemizde yaşayan herkesin birbirleriyle olan iletişimini kuvvetlendirmiş olan Türk Telekom, günümüzde kırsal başta olmak üzere birçok kentsel alana bir takım yatırımlar yapmaktadır. Böylece hem daha yüksek hızlara ulaşabilen internet çözümleri hem de iletişimin devamlılığını sağlamaktadır.

Türk Telekomünikasyon A.Ş Yönetim Kurulunda Kimler Var?

Türk Telekomünikasyon A.Ş bünyesinde alanında uzman, yıllarını sektöre vermiş ve şirketin gelişmesinde yoğun çabaları olan birçok farklı isim bulunmaktadır. Bunlar;

·         Yönetim Kurulu Başkanı: Dr. Ömer Fatih SAYAN.

·         Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı: Mahmut GÜRCAN.

·         Yönetim Kurulu Üyeleri: Cengiz YAVİLOĞLU, Ümit ÖNAL, Salim Arda ERMUT, Metin İLHAN, Yiğit BULUT, Selim DURSUN ve Enver İSKURT olarak karşımıza çıkmaktadır.

olarak karşımıza çıkmaktadır. Şirketin büyümesinde, müşteri sayısını ve yatırımcı sayısını artırma sürecinde oldukça büyük çabaları olan bu kişiler, şirketin yönetiminde efektif olarak rol almaktadır.

Türk Telekomünikasyon A.Ş Hangi Yılda Kuruldu?

Türk Telekomünikasyon A.Ş isimli şirket, 30 Haziran 1994 tarihinde kurulmuştur.

Türk Telekomünikasyon A.Ş Merkezi Hangi Şehirde Bulunmaktadır?

Türk Telekomünikasyon A.Ş isimli şirketin merkezi Ankara isimli şehrimiz olarak bilinmektedir. Ankara merkezli kurulan bu şirket hizmetlerini ülkemizin kırsal veya kentsel her türlü bölgesinde başarılı olarak sürdürmektedir.

Türk Telekomünikasyon A.Ş Borsa İstanbul'da Nasıl Bulunur?

Türk Telekomünikasyon A.Ş isimli firmayı Borsa İstanbul üzerinde bulmak ve yatırım yapmak için "TTKOM" kodu ile hisseyi arayabilirsiniz. Bu kod ile arttığınız taktirde hisseye ait tüm bilgiler, fiyat grafikleri, alım ve satım işlemlerine ait alanları bulup dilediğiniz şekilde işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Türk Telekomünikasyon A.Ş Temettü Veriyor Mu?

Temettü vermeyen birçok hisseye rağmen Türk Telekomünikasyon A.Ş mevcut yatırımcılarına ellerinde bulunan hisse sayısına göre temettü ödemesi dağıtmaktadır. Yılın belirli dönemlerinde temettü ödemesi yapan şirket, bu tarihleri zaman zaman paylaşmakta ve yatırımcılarını bilgilendirmektedir.

Türk Telekomünikasyon A.Ş Faaliyet Alanı Nedir?

Türk Telekomünikasyon A.Ş faaliyet alanı olarak " Telekomünikasyon " kategorisini kullanmakta ve bu alanda hizmetlerini sürdürmektedir.

Türk Telekomünikasyon A.Ş Ortakları Kimlerdir?

Türk Telekomünikasyon A.Ş bünyesinde birçok farklı ortak bulunmaktadır. Bu ortakların isimlerini ve şirket üzerinde ne oranda ortaklık sağladığını bu başlık altında detaylı olarak paylaşacağız.

·         Türkiye Varlık Fonu : %6.68

·         Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı : %25

·         LYY Telekomünikasyon A.Ş : %55

·         Şirketin halka arz oranı: %13.31

Türk Telekomünikasyon A.Ş Sahip Olduğu Çalışan Sayısı Nedir?

Türk Telekomünikasyon A.Ş bünyesinde oldukça kalabalık bir ekip bulunmaktadır. İlgili şirketin 2022 yılı itibariyle sahip olduğu çalışan sayısı 38.798 kişiden oluşmaktadır. Şirket hizmetlerini ülkemizin her türlü alanında devam ettirmek için bünyesinde çalışan personel sayısını günden güne artırmaktadır.

Türk Telekomünikasyon A.Ş Halka Arz Tarihi Nedir?

Türk Telekomünikasyon A.Ş bünyesinde bulunan hisselerin bir kısmını halka arz ederek, BIST üzerinde işlem yapılmasını sağlamıştır. Türk Telekomünikasyon A.Ş mevcut hisselerinin %13,31'lik bölümünü 15/05/2008 tarihinde halka arz etmiş ve halka arz döneminde ülkemizde son zamanların en başarılı halka arz işlemleri olarak kayıtlara da geçmiştir.