Türkiye İş Bankası A.Ş - ISCTR -

Türkiye İş Bankası A.Ş ismiyle yazılı kaynaklarda bilinen İş Bankası isimli banka; ülkemizin en büyük özel bankası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ekim 3, 2022 - 13:40
Ekim 3, 2022 - 20:51
 0
Türkiye İş Bankası A.Ş - ISCTR -

Türkiye İş Bankası A.Ş ismiyle yazılı kaynaklarda bilinen İş Bankası isimli banka; ülkemizin en büyük özel bankası olarak karşımıza çıkmaktadır. 1924 senesinde Atatürk emriyle kurulan banka, Cumhuriyet döneminin ilk ulusal bankası olarak bilinmektedir. 2021 tarihinden itibaren yapılan sayımlarda ilgili bankanın toplamda 1195 tane şubesi, yaklaşık olarak 6.500 civarında bankamatiği ve 20.000'den fazla personeli bulunmaktadır.

Bankanın tarihinden biraz bahsetmek gerekirse; Mustafa Kemal Atatürk'ün emri ve Celal Bayar'ın liderliğinde  ülkemizin başkenti olan Ankara'da toplamda 10 personel ile kurulup hizmet vermeye başlamıştır. Yine aynı yıl içerisinde İstanbul şubesi açılan bankanın takip eden yıl içerisinde de İzmir ve Bursa şubeleri açılarak hizmet vermeye başlamıştır. Ayrıca kurulan bu banka ile birlikte birçok farklı sektöre yatırım yapılmıştır. İş bankası tarafından yapılan yatırımlar ile; şeker, cam, dokuma sektörleri, maden, liman ve kömür işletmeleri gibi birçok farklı alanda bir takım yatırımlar yapılmıştır.

Türkiye İş Bankası A.Ş Yönetim Kurulunda Kimler Var?

Türkiye İş Bankası A.Ş bünyesinde yıllarını sektöre vermiş, alanında uzman ve başarılı birçok isim bulunmaktadır. Şirket bünyesinde yer alan yönetim kurulu üyeleri hakkında bilgi vermek gerekirse;

Yönetim Kurulu Başkanı: Adnan BALİ

Yönetim Kurulu Başkan Vekili:  Yusuf Ziya TOPRAK

Genel Müdür: Hakan ARAN

Yönetim Kurulu Üyeleri: Feray DEMİR, Ersin Önder ÇİFTÇİOĞLU, Fazlı BULUT, Durmuş ÖZTEK, Recep Hakan ÖZYILDIZ, Mustafa Rıdvan SELÇUK, Ahmet Gökhan SUNGUR ve Sadrettin YURTSEVER

Türkiye İş Bankası A.Ş Hangi Yılda Kuruldu?

Türkiye İş Bankası A.Ş isimli şirket 1924 senesinde Mustafa Kemal ATATÜRK emriyle kurulmuştur.

Türkiye İş Bankası A.Ş Merkezi Hangi Şehirde Bulunmaktadır?

1924 senesinde kurulan banka, Ankara merkezli olarak kurulmuş ve ilk şubesini de bu şehirde açmıştır.

Türkiye İş Bankası A.Ş Borsa İstanbul'da Nasıl Bulunur?

Türkiye İş Bankası A.Ş isimli şirketi Borsa İstanbul üzerinde bulabilmek için "ISCTR" şeklinde aramak yeterli olacaktır. Böylece bu aramayı yaparak, ilgili şirketin tüm hisse bilgilerine kolay bir şekilde erişmeniz mümkün olabilmektedir.

Türkiye İş Bankası A.Ş Temettü Veriyor Mu?

Türkiye İş Bankası A.Ş isimli şirket yılın belirli dönemlerinde hisse yatırımcılarına temettü ödemesi yapmaktadır. Temettü ödemelerinin tutarı ve temettü ödeme tarihleri şirket tarafından her yıl paylaşılmaktadır.

Türkiye İş Bankası A.Ş Ortakları Kimlerdir?

Türkiye İş Bankası A.Ş isimli şirkete ait ortaklık yapısından bahsetmek gerekirse;

·         %34,65 Halka arz edilmiş hisseler,

·         %28,09 Atatürk'e ait hisseler,

·         %37,26 Türkiye İş Bankası A.Ş. Mensupları Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı'na ait hisseler,

olarak karşımıza çıkmaktadır.

Türkiye İş Bankası A.Ş Halka Arz Tarihi Nedir?

Türkiye İş Bankası A.Ş hisselerini 25/26/27 Nisan 2012 yıllarında halka arz etmiştir. Böylece bu tarihten itibaren Borsa İstanbul üzerinden bu hisse kağıtlarını satın alıp yatırım yapmak mümkün olabilmektedir.