Ziraat Bankası Bitki Üretimine Destek Kredisi

Ziraat bankası bitki üretimine destek kredisi hakkında konusunda konuşurken, tarla ve bahçe gibi çeşitli bitkisel üretim konularında faaliyet gösteren gerçek ve/veya tüzel üreticilerin faaliyetleri için gerekli ihtiyaçlarını karşılayacak kredilerden bahsetmekteyiz.

Ekim 8, 2022 - 06:04
 2
Ziraat Bankası Bitki Üretimine Destek Kredisi
Ziraat Bankası Bitki Üretimine Destek Kredisi

Ziraat Bankası Bitki Üretimine Destek Kredisi

Ziraat bankası bitki üretimine destek kredisi hakkında konusunda konuşurken, tarla ve bahçe gibi çeşitli bitkisel üretim konularında faaliyet gösteren gerçek ve/veya tüzel üreticilerin faaliyetleri için gerekli ihtiyaçlarını karşılayacak kredilerden bahsetmekteyiz. Şimdi Ziraat bankası bitki üretimin destek kredisi hakkında daha çok bilgi verelim.

Bahsedilen tarımcılar dışında tahıllar, yağlı tohumlar, baklagiller, endüstri bitkileri, yem bitkileri ve yumrulu bitkilerin üreten veya üretiminde faaliyet gösteren ve yatırım yapanlar da krediden yararlanabilirler.

Ayrıca tıbbi ve aromatik bitki, sertifikalı tohumluk yetiştiriciliği, sertifikalı tohum işleme ve pazarlama, tarla sebzeciliği, meyve yetiştiriciliği, sera ortamında meyve ve sebze yetiştiriciliği, süs bitkisi yetiştiriciliği ve mantar yetiştiriciliği gibi bitkisel üretim konularında faaliyet gösteren ve yatırım yapanlar için de tahsis edilmiş Ziraat bankası destek kredisi bulunmaktadır.

Ziraat Bankası Bitki Üretimine Destek Kredisi Nedir?

Bu kredi bitkisel üretim sürecinde ihtiyaç duyulan harcamalar için verilmektedir. Bu harcamalar için işletme ve yatırırım kredileri verilmektedir. İşletme kredisi tohum, gübre, yakıt, ilaç, nakliye, demirbaş alımı, pazarlama, bakım, onarım, sigorta, kira gibi harcamalar için destek sağlamaktadır.

Yatırım kredisi ise sera, bağ, soğuk hava deposu, meyve bahçesi gibi tesislerin kurulması için tahsis edilir. Bunların yanı sıra, proje bütünlüğü içerisinde değerlendirilecek olan derin kuyu açılması, sulama sistemlerinin kurulması, yatırımın yapılacağı arsanın alımı gibi harcamalar da yatırım kredisi kapsamına girmektedir. Tabii ki işletmelerin ihtiyaçları ile alakalı güneş, rüzgâr veya biyogaz enerji yatırımları için gerekli harcamalar da Ziraat bankası bitki üretimi kredisi kapsamına girmektedir.

Ziraat Bankası, tarımcılara tarımsal üretimi için düşük faizle kredi verilmektedir. Bu konu ile alakalı eni karar verilerek bu kredilerin süresi uzatıldı ve 31 Aralık 2023'e kadar devam edecektir ve geleneksel bitkisel üretimde üst limiti 5 milyon lira olan sıfır faizli kredi verilmektedir.

Verilen kararlar kapsamında kredinin kapsamları hakkında da değişiklikler olmuştur ve sulama birliklerine ilişkin de yeni bir madde de eklenmiştir. Bu Karar sonucunda, kriterlere uydukları takdirde, sübvansiyonlu kredi uygulamalarında düşük faizli kredi verilecektir.

Bu karara göre, yalnızca ruhsatlı kuyulardan ve başka kaynaklardan su çıkarmak ve ayrıca bu suyu üyelere dağıtmak için tesislerin elektrik ihtiyacını gidermek amacıyla karşılamak tesis edilecek güneş enerjisi sistemleri ile alakalı yatırımlara özel olarak tarım kredisi verilebilir.

Ziraat bankası bitki üretimin destek kredisi için bazı belgeler gerekmektedir ve bu belgeler bu şekilde olmaktadır:

    Nüfus cüzdanı

    Çiftçi ve ÇKS Belgesi

    Tarım alanını ispat etmek için gerekli belgeler i (tapu veya kira kontratı)

    Krediye karşılık teminatların belgeleri

    Ziraat bankası bitki üretimin destek kredisi için gerekli son belge ise bilanço esasına göre faaliyet edenlerin son üç yıllık bilanço ve gelir tabloları.