Ziraat Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası EFT iptali gibi durumlar yeni düzen sosyal yaşantımızda canımızı en çok sıkan konular olabilir. Özellikle büyük miktarlar konusunda çoğu kişinin zorluk yaşadığı biliniyor.

Ekim 8, 2022 - 05:09
 0
Ziraat Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır?
Ziraat Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası EFT iptali gibi durumlar yeni düzen sosyal yaşantımızda canımızı en çok sıkan konular olabilir. Özellikle büyük miktarlar konusunda çoğu kişinin zorluk yaşadığı biliniyor. Bu nedenle mutlaka EFT İşlemi yaparken dikkat edilmesi gerekenler konusunda hassas olunması gerekiyor. Ziraat Bankası EFT iptali mobil bankacılık kullanıcıları için oldukça kolay. Çünkü Ziraat Bankası müşterilerine ileri tarihli EFT seçeneği sunuyor. 

Ziraat Bankası EFT İptali

Ziraat Bankası’ndan yaptığınız bir EFT’yi iptal etmek oldukça kolay. Çünkü Ziraat Bankası mobil bankacılık kullanan müşterileri için özel olarak İleri Tarihli EFT seçeneği sunuyor. Peki nedir bu ileri tarihli EFT? 

İleri tarihli bir işlem gerçekleştirmek için ilk olarak EFT yapacağınız kişinin isim- soy isim ve IBAN gibi bilgilerini girdikten sonra yeni açılan sayfada tarih bölümünden işlemin gerçekleşmesini istediğiniz tarihi seçmeniz gerekiyor. Bu tarihi seçtikten sonra onay vermeniz yeterli. Özellikle hafta içi 17.00 saati ve hafta sonu ileri tarihli EFT işlemi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Çünkü bu gün ve saatlerde bankalar arası EFT işlemi yapılmadığı için işleminiz otomatik olarak ileri tarihli olarak ayarlanıyor. 

Eğer Ziraat Bankası EFT iptali gerçekleştirmek istediğiniz işlem ileri tarihli bir işlem ise bunu geri alması oldukça kolay. Yine mobil bankacılım hesabınıza girerek işlem geçmişinizi kontrol edin. Daha sonrasında yaptığınız işlem için “İşlemi İptal Et” seçeneğine tıklayın. Ardından verdiğiniz ödeme emri iptal edilmiş olacak. 

Ziraat Bankası Geçmiş EFT İptali

Gönderdiğiniz para karşıdaki kişinin hesabına ulaştıysa ve siz bu işlemi iptal etmek istiyorsanız yapmak gereken şey çok basit. Müşteri Hizmetleri’ni arayarak durum hakkında bilgi verebilirsiniz. Müşteri Hizmetleri sizin için bir kayıt oluşturacak ve ardından parayı gönderdiğiniz bankanın yetkilileri ile görüşme sağlayacaktır. Bu süreçte sizi biraz bekletebilirler. Çünkü karşı banka da kendi müşterisi ile iletişim kurarak bu işlemi onaylayıp onaylamadığı hakkında bilgi alacaktır. 

Ziraat bankası hesabınızdan EFT işlemi ile para gönderdiğiniz kişi paranın tekrar size gönderilmesini onaylamayabilir. Bu durumda para transferiniz maalesef iptal olmayacaktır. Eğer yanlışlıkla para göndermek dışında farklı bir nedenle para gönderdiyseniz (örneğin dolandırıldığınız için para gönderdiyseniz) o zaman yasal olarak hakkınızı savunabileceğiniz bir işlem yapmanız gerekebilir. Ziraat Bankası EFT iptali sadece sizin yanlışlıkla yaptığınız EFT işlemleri için yardımcı olacaktır. Bunun dışında gönderdiğiniz parayı farklı bir nedenden dolayı geri çekmek istiyorsanız bu mümkün olmayacaktır.