Ziraat Bankası Meyve Bahçesi Kredisi Şartları

Ziraat bankası meyve bahçesi kredisi şartları hakkında konuşurken genel olarak kredinin ne kadar olduğu ve bu krediden yararlanmak için gerekli adımlar hakkında bilgi vereceğiz.

Ekim 8, 2022 - 06:08
 2
Ziraat Bankası Meyve Bahçesi Kredisi Şartları
Ziraat Bankası Meyve Bahçesi Kredisi Şartları

Ziraat Bankası Meyve Bahçesi Kredisi Şartları

Ziraat bankası meyve bahçesi kredisi şartları hakkında konuşurken genel olarak kredinin ne kadar olduğu ve bu krediden yararlanmak için gerekli adımlar hakkında bilgi vereceğiz. Şimdi Ziraat bankası meyve bahçesi kredisi şartları hakkında bilgi aktarımı yapılacaktır. 

Bu sene Nisan ayında meyve bahçesi kredisi hakkında yeni kararlar verildi ve bu kararlar sonucunda üreticiler için sıfır faizli veya yüzde yüz indirim oranı sağlanacağı açıklandı. Cumhurbaşkanlığı tarafında verilen karara göre 20.000.000 TL üst limit ile kredi meyve yetiştiriciliği ve bağcılık için tahsis edilecek ve bu kredi sıfır faiz imkânı ile Ziraat bankası tarafından verilecektir. Bu kredi yüzde 75 indirimle verilecektir ama bazı şartlar göz önünde bulundurularak yüzde yüze kadar da yükselebilir.

Bu kredinin yüzde 75 oranındaki indirimi aşağıdaki şekilde olmaktadır:

Yurt içi sertifikalı tohum, fide ve fidan kullanıldığı takdirde yüzde 20 indirim verilecektir.

Tarım işi yapacak kişi bir kadın girişimci ise onun için yüzde 10 indirim tahsis edilecektir. 

Genç çiftçi ve girişimciler için de yüzde 10 indirim verilmektedir. 40 yaş veya altı olmak genç çiftçi olarak tanınmak için yeterlidir.

Modern basınçlı sulama sistemi kullananlar için de yüzde 10 indirim sağlanmaktadır.

Sözleşmeli üretim yapılacağı takdirde yüzde 20 oranında bir indirim söz konusudur. 

Organik ve iyi tarım uygulamaları yapan tarımsal girişimciler için de yüzde 10’luk indirim sağlanacaktır.

Meyve Bahçesi Kredisi Şartları

Bu krediden yararlanmak için bazı koşullar gerekmektedir. İlk olarak meyve bahçesi kuracak kişi eğer üzüm yetiştirecekse en az 10 dekar alana sahip olmalıdır. Diğer meyve türleri için ise bu ölçü en az 25 dekar olmak zorundadır. Ziraat bankası meyve bahçesi kredisi şartları aslında asgari işletme büyüklüğü göz önünde belirlenen harcama türleri için kullanılabilir. Bu harcamalar aşağıdaki konuları kapsamaktadır.

Fidan almak

Arazi tasfiye ve drenajı için gerekli harcamalar

Sisleme 

Gölgeleme 

Gerekli makine ve ekipman almak (don ve dolu için)

Boylama ve paketleme tesisi

Bu ödemeleri kapsayan Ziraat bankası kredisi almak isteyenler bazı evrak ve belgeleri sunmakla hükümlüdürler ve bu belgeleri size sunmaktayız.

T.C Kimlik Kartı

Çiftçi ve ÇKS Belgesi

Meyve bahçesi olacak veya olan tarımsal mekânı ispatlayabilecek belgeler (tapu veya kira kontratı) 

Kredi karşılığı teminatı gösterilecek belgeler

Eğer işletme bilanço esasına göre faaliyet gösterdiyse, son 3 senesinin mali tabloları 

Ziraat bankası tarafından sağlanan tarımsal krediler kapsamında meyve bahçesi konusunu ele aldık ve gerekli belgeler hakkında bilgi verdik. Tarımsal ve hayvansal üretim için belirlenen yüzde 9 cari faiz oranıdır ama bu faiz oranı Ziraat bankası meyve bahçesi kredisi şartları kapsamında yüzde 75 oranında bir indirim sağlanacak ve faiz sıfıra yakın olacaktır.